A hármaslevelű kúszóka, avagy délszőlő kiváló ámpolna növény, mivel hosszan leomló hajtásai és fényes zöld, hármasan összetett levelei így érvényesülnek a legszebben. Ez a kedvelt, viszonylag igénytelen szobanövény nem igényel sok gondoskodást, így érdemes megpróbálkozni a nevelésével a levéldísznövények kedvelőinek. Maga a növény Dél-Amerikában őshonos, mérsékelten erőteljes növekedésű, kacsokkal kapaszkodó kúcsócserje, mely a szőlők családjába tartozik. Eredeti élőhelyén mutatós termést is hoz, szobanövényként tartva azonban "csak" dúshatású sötétzöld leveleivel díszít. A vékony szárakon fejlődő feltűnő erezetű levelek fonákja kihajtáskor molyhos felületű, ezüstös árnyalatú. 50-60 cm-nél kifejletten sem nő magasabbra.
A kereskedelemben Cissus rhombifolia és Rhoicissus rhomboidea neveken is gyakorta találkozhatunk ezzel a növénnyel, mely utóbbi valójában egy hasonló megjelenésű, de kereskedelemben nemigen kapható növény.
Hármaslevelű Kúszóka
(Cissus alata)
Gondozása
Tápdús, jó vízáteresztő képességű talajt, szűrt fényt, mérsékelten meleg hőmérsékletet igényel. Túlöntözni nem szabad, mert hajlamos a gyökérrothatásra, különösen a téli időszakban, amikor is csökkenteni kell az öntözését. Túlöntözés esetén hajlamos ledobni a leveleit. Kártevőkre viszonylag kevéssé érzékeny, de a takácsatkák időnként megtámadhatják. A téli időszakban se tegyük ki 10 foknál alacsonyabb hőmérsékletnek.
Szaporítása
Dugványozással.
Vitaceae (szőlőfélék) > hármaslevelű kúszóka
2
Színváltozatok
Levelei zöldek, hazánkban rendszerint nem hoz termést.
Kapcsolódó cikkek
Kövess minket a Facebook-on is!
- Egynyári
- Évelő
- Rizómás
- Örökzöld
- Sziklakerti
- Alacsony
- Közepes
- Magas
- Tavaszi
- Nyári
- Őszi
- Kúszó
- Mediterrán
- Virágzó cserje
- Talajtakaró
- Árnyéktűrő
- Szobanövény