Délkelet-Ázsia, pontosabban Japán, Kína és Korea az otthona a japán gyöngyvesszőnek, mely talán az egyik legnépszerűbb díszcserje hazánkban. Szívós természete miatt nem csak kertekben, hanem parkokban, s egyéb közterületeken is gyakorta találkozhatunk vele. A japán gyöngyvessző sűrűn bokros, kis vagy közepes termetű lombhullató cserje, mely a legtöbb nálunk ültetett gyöngyvessző fajjal ellentétben nem tavasszal, hanem a nyár folyamán virágzik. Feltörő habitusú, vöröses szárain átellenesen állnak a fogazott szélű levelek, melyek fölött május végétől végálló virágzatban nyílnak a harsány színű virágok. Ernyős virágzatai megannyi hosszúporzós, csillag alakú virágból állnak, melyek színe többnyire rózsaszín, ugyanakkor létezik fehér, sőt olyan fajtája is, melyen egyszerre lelhetők fel fehér és rózsaszín virágok (pl.
'Genpei'
). Mutatós virágzatai mellett a növény lombja is mutatós, hiszen levelei gyakorta bronzosan hajtanak ki, s bár a nyár folyamán többnyire zölddé változnak, az ősz folyamán ismét elszíneződhetnek. Sárgászöld levelű fajtái, mint például a
'Goldflame'
, vagy a
Golden Princess® kereskedelmi név alatt forgalmazott
'Lisp'
szintén igen népszerűek. A japán gyöngyvessző alapváltozata elérheti az 1,7m-es magasságot is, kertészeti változatai azonban többnyire ennél alacsonyabbak.
Az alacsony növekedésű fajták (pl.
'Little Princess'
) talajtakarónak is ideálisak. A kereskedelemben időnként
Spiraea x bumalda néven is találkozhatunk ezekkel a fajtákkal.