Legyünk kreatívak a konténer kiválasztásakor!
Törpe nebáncsvirágImpatiens walleriana
Kerti verbénaVerbena x hybrida
Ezek a méltán népszerű dísznövények az évelőkkel ellentétben rövid életűek, hisz életciklusuk tavasztól őszig tart csupán, s a magok érlelésével tulajdonképpen be is fejeződik a folyamat. Mivel szaporodásuk a nyár folyamán beérett magok számától függ, nagyon is érthető, hogy gazdag és kitartó virágzással igyekeznek biztosítani a fennmaradásukat. Bár a Földön szép számban fordulnak elő ténylegesen egynyári életmódot követő virágok, sok más növény esetén ez az éghajlat függvénye. Számos kedvelt egynyári növényünk származik a trópusokról és szubtrópusokról, ahol a kedvező körülmények miatt évelő életmódot folytathatnak, a mi zord teleink miatt azonban a tényleges egynyáriakhoz hasonló módon kell terveznünk ezekkel a sok esetben igen színpompás növényekkel.
Hazánkban egynyáriként nevelt évelők
CsodatölcsérMirabilis jalapa
RózsameténgCatharanthus roseus
Illatos kakassarkantyúkaPlectranthus coleoides
ZáporvirágGazania rigens
Mivel minden tavasszal újra kell vetni őket, több munkát adnak az évelőknél, ugyanakkor, aki időről-időre szeretné megújítani kertje színvilágát vagy összképét, az egynyáriak segítségével ezt könnyen és gyorsan megteheti. Jó megoldás lehet az is, ha a rövid életű szépségeket évelőkkel kombináljuk, mivel a pusztán egynyári virágokból álló virágágy ősztől túl élettelen, melyből teljesen hiányoznak az érdekes kontúrok. A kert telepítésének kezdetén azonban mindenképpen jó szolgálatot tesznek, hiszen míg az évelőknek vagy a cserjéknek évekre is szüksége lehet ahhoz, hogy kifejlődjenek, és értékes virágdíszt adjanak, addig az egynyáriak már az első szezonban mutatós, színes, és fajtájuktól függően magas csoportokat alkothatnak. A pillangóvirág, a kleopátra tűje, vagy a borzas kúpvirág kiváló példa lehet erre.
Használjunk kúszónövényeket a kerítések, falak eltakarására
Kék hajnalkaIpomoea tricolor
TűzbabPhaseolus coccineus
E dísznövények sokoldalú felhasználási lehetőségét az is mutatja, hogy sok-sok egynyári virág egészen alacsony habitusú és kifejezetten a balkonládákba való, azonban akadnak bőven olyan, egy szezon alatt magasra futó változatok is, melyek kifejezetten árnyékolásra, vagy kerítések, eltakarandó felületek befuttatására valók. Ezek közül különösen népszerű a hajnalka, a szárnyas feketeszem vagy a sarkantyúka futóváltozata. Jó, ha tudjuk azonban, hogy ezeknek a virágoknak ahhoz, hogy a rövid fejlődési idő alatt megfelelően növekedjenek elegendő tápanyagra, vízre, és a legtöbb esetben sok napfényre is szükségük van, ugyanakkor az is igaz, hogy a gondoskodást folyamatos szívderítő virágzással hálálják meg.
Kaspókba és ámpolnákba válasszunk terülő habitusú növényeket
Kombináljuk egymással az egynyári növényeket!
Pompás rézvirág, ricinus éstollas celózia
Kleopátra tűje ésvöröslevelű hibiszkusz
A kertbe ültetett egynyáriak helyét ugyanúgy meg kell komponálnunk, mint az évelők esetében, hisz ügyelnünk kell a magasság szerinti elrendezésre, a növények virágzási periódusára, a köztük levő ideális távolságra és a színkompozícióra is. Míg bizonyos fajták igen jól mutatnak kerti utak mellett vagy ágyások előterében (körömvirág, porcsinrózsa, pompás rézvirág, kakukkmák), addig mások inkább falak, kerítések tövében mutatósak (csodatölcsér, métel maszlag), megint mások pedig karakteres megjelenésük miatt leginkább szoliternek valók (csüngő amaránt, magas termetű dísznapraforgó).
Színes szőnyeg egynyáriak segítségével.