Ez a kanyargós ösvényekkel, kavicsos és öreg téglákkal burkolt terekkel felszabdalt téralakítás erősen ellentétes a módosabb udvarházak, kastélyok körül hagyományosan kialakult kertekkel, melyeket inkább a visszafogott elegancia jellemzett. A szabályos formájúra vágott bukszusok és tiszafák, az impozáns kőszobrok és a gondosan ápolt pázsitos nyílt terek mellett a színek és a növények buja csoportjai itt háttérbe szorultak. Néhány különleges cserje, terebélyes lombkoronájú ősi fa és a rendezett, gondosan nyírt sűrű sövény alkotta a kert keretét, kiegészülve még a konyhakerti traktussal.
Sásliliom és lángvirágHemerocallis 'Bonanza'
Szagos bükkönyLathyrus odoratus
A paraszti kertek hamisítatlan bája viszont abból adódik, hogy nem fél a színektől, a színek érdekes, olykor kissé rikító kombinációjától, ugyanakkor mindennapos, könnyen nevelhető növények nagyobb csoportjaival éri el azt a dús, már-már zavarbaejtő sokszínűséget, ami annyira vonzóvá és meghitté teszi őket. Egyetlen falusi stílusú kertből sem hiányozhatnak a tavaszi hagymások, a lombhullató virágos cserjék, a rózsabokrok, s természetes, hogy megtaláljuk benne a kék szarkalábat, a mályvarózsákat, a lángvirágot éppúgy, mint a szagos bükkönyt, a palástfüvet vagy a jószagú cickafarkat. A bejárathoz közelébe általában aromás illatú fűszernövényeket ültetnek, a ház oldalára pedig lilaakác vagy futórózsa kapaszkodik fel. A virágágyások laza szerkezetűek, a bennük lévő egynyáriak és évelők pedig általában lágy körvonalú, nyugalmas hangulatú növények, melyek adott esetben a sétautak merev formáját, a burkolat ridegségét is lágyítják.
A vidéki kert látszólagos rendezetlensége mögött azonban némi tudatos tervezést is felfedezhetünk, hiszen jó, ha a levelek színe ellenpontozza a virágok tarkaságát, a kert burkoló anyagai pedig összhangban vannak a ház meghatározó színeivel. A derűs árnyalatok, színhatások és lágy formák pedig épp úgy fontosak a meghitt hangulat létrehozásához, mint a madárcsalógató cserjék és pillangócsalogató virágok kreatív együttesei.