A Dél-Amerika trópusi területeiről származó szemérmes mimóza kétségkívül az egyik legszokatlanabb növény, melyet mindenki jól ismer érintésre csukódó leveleiről. Ez a különleges önvédelmi viselkedés annak köszönhető, hogy mechanikai hatásra a növény szára olyan kémiai anyagokat szabadít fel, melyek ideiglenesen elvonják a vizet a levelekben található sejtnedvüregekből. Félénk természete és törékeny megjelenése azonban ne csapjon be minket, a szemérmes mimóza jó önvető képessége miatt inváziós faj lett a világ számos trópusi éghajlatú vidékén.
A szemérmes mimóza egyébként a pillangóvirágúak családjába tartozik, azon belül is a mimózaformák (
Mimosoideae) alcsaládjába, melynek a köznyelv több nemzetségét is hajlamos a "mimóza" elnevezéssel illetni. Ez kifejezetten igaz az akácia (
Acacia
) fajokra, melyek virágos ágait gyakorta árulják mimózaként, de míg az akácia fajoknak többnyire sárga virágaik vannak, addig a szemérmes mimózának rózsaszínek.
A szemérmes mimóza idős korában is legfeljebb 60-70cm-es bokrocskát alkot, melynek szárait jellemzően tüskék borítják. A növény középzöld, jellegzetesen összetett levelei felett nyáron nyílnak a színes virággömbök.